Den kompletta vinnarlistan för Grammys 2022

De64:e årliga Grammy Awardsanlände på söndagen och levererade några minnesvärda framträdanden och hedrade årets största musikakter.Jon Batistegick in i ceremonin med flest nomineringar av någon artist och gick därifrån med flest vinster och tog hem fem Grammy-priser. Silk Sonic (Bruno MarsochAnderson.Paak) följde Batiste med fyra segrar, ett rent svep av varje kategori de nominerades för inklusive vinster för årets bästa låt och skiva.Olivia Rodrigogjorde också ett stort plask på hennes första Grammis med tre vinster, inklusive bästa nya artist och bästa popvokalalbum.

SupergruppBTStog fortfarande inte fram den svårfångade Grammy-vinsten, men de levererade en elektrifierande föreställning av 'Butter' tidigt i showen komplett med sele-stunts och jackkoreografi. Det kommer att gå ner som en av de mest minnesvärda föreställningarna under natten tillsammans medLil Nas Xs 'Montero' ochHENNE.slå sig samman medLenny KravitzochTravis Barkerför ett R&B och rockmedley.

Nedan är den kompletta listan över vinnare från prisutdelningen.



Silk Sonic, 64:e årliga Grammy Awards

Silk Sonic, 64:e årliga Grammy Awards

Getty bilder

ÅRETS REKORD

'Jag har fortfarande tro på dig', ABBA
'Frihet', Jon Batiste
'I Get A Kick Out Of You,' Tony Bennett & Lady Gaga
'Peaches', Justin Bieber med Daniel Caesar & Giveon
'Rätt i tid', Brandi Carlile
'Kiss Me More,' Doja Cat Featuring SZA
'Lyckligare än någonsin', Billie Eilish
'Montero (Call Me By Your Name),' Lil Nas X
'körkort', Olivia Rodrigo
VINNARE -- 'Lämna dörren öppen', Silk Sonic

ÅRETS ALBUM

VINNARE -- Vi är , Jon Batiste
Love For Sale, Tony Bennett & Lady Gaga
Justice (Triple Chucks Deluxe), Justin Bieber
Planet Her (Deluxe), Doja Cat
Lyckligare än någonsin, Billie Eilish
Back Of My Mind, H.E.R.
Montero, Lil Nas X
Surt, Olivia Rodrigo
Evermore, Taylor Swift
Gör det inte, Kanye West

ÅRETS LÅT

'Dåliga vanor', Ed Sheeran
'A Beautiful Noise', Alicia Keys med Brandi Carlile
'körkort', Olivia Rodrigo
'Kämpa för dig', H.E.R.
'Lyckligare än någonsin', Billie Eilish
'Kiss Me More,' Doja Cat Featuring SZA
VINNARE -- 'Lämna dörren öppen', Silk Sonic
'Montero (Call Me By Your Name),' Lil Nas X
'Peaches', Justin Bieber med Daniel Caesar & Giveon
'Precis i tid', Brandi Carlile

BÄSTA NYA KONSTNÄR

Arooj Aftab
Jimmy Allen
Baby nr
BEVITTNA
Djur i glas
Japansk frukost
The Kid Laroi
Arlo Parks
VINNARE - Olivia Rodrigo
Sötnos

BÄSTA MUSIKVIDEO

'Shot In The Dark', AC/DC
VINNARE -- 'Frihet', Jon Batiste
'I Get A Kick Out Of You,' Tony Bennett & Lady Gaga
'Peaches', Justin Bieber med Daniel Caesar & Giveon
'Lyckligare än någonsin', Billie Eilish
'Montero (Call Me By Your Name),' Lil Nas X
'Bra 4 U,' Olivia Rodrigo

BÄSTA MUSIKFILM

Inuti, Bo Burnham
David Byrnes amerikanska utopia, David Byrne
Happier Than Ever: A Love Letter to Los Angeles, Billie Eilish
Musik, pengar, galenskap...Jimi Hendrix i Maui, Jimi Hendrix
VINNARE -- Sommar av själ , Blandade artister

BÄSTA POPSOLOPRESTANDA

'Vem som helst' - Justin Bieber
'Rätt i tid' - Brandi Carlile
'Happier Than Ever' - Billie Eilish
'Positioner' — Ariana Grande
VINNARE - 'körkort' - Olivia Rodrigo

BÄSTA POPDUO/GRUPPPRESTANDA

'I Get A Kick Out Of You' - Tony Bennett & Lady Gaga
'Lonely' - Justin Bieber & benny blanco
'Smör' - BTS
'Higher Power' — Coldplay
VINNARE -- 'Kiss Me More' – Doja Cat feat. SZA

BÄSTA TRADITIONELLA POPVOKALBUM

VINNARE -- Kärlek till salu — Tony Bennett & Lady Gaga
'Til We Meet Again (Live) - Norah Jones
En Tori Kelly-jul — Tori Kelly
Ledisi sjunger Nina — Ledisi
That's Life - Willie Nelson
A Holly Dolly Christmas — Dolly Parton

BÄSTA POPVOKALBUM

Justice (Triple Chucks Deluxe), Justin Bieber
Planet Her (Deluxe), Doja Cat
Lyckligare än någonsin, Billie Eilish
Positioner, Ariana Grande
VINNARE -- Sur , Olivia Rodrigo

BÄSTA ROCKPRESTANDA

'Shot In The Dark' — AC/DC
'Know You Better (Live From Capitol Studio A)' — Black Pumas
'Nothing Compares 2 U' - Chris Cornell
'Ohm' — Deftones
VINNARE -- 'Making A Fire' — Foo Fighters

BÄSTA METALLPRESTANDA

'Genesis' — Deftones
VINNARE - 'The Alien' - Dream Theater
'Amazonia' — Gojira
'Pushing The Tides' — Mastodon
'The Triumph of King Freak (En krypt av bevarande och vidskepelse)' - Rob Zombie

BÄSTA ROCKSÅNG

'All My Favorite Songs' — Rivers Cuomo, Ashley Gorley, Ben Johnson & Ilsey Juber, låtskrivare (Weezer)
'The Bandit' — Caleb Followill, Jared Followill, Matthew Followill & Nathan Followill, låtskrivare (Kings Of Leon)
'Distance' - Wolfgang Van Halen, låtskrivare (Mammoth WVH)
'Find My Way' - Paul McCartney, låtskrivare (Paul McCartney)
VINNARE - 'Waiting On A War' - Dave Grohl, Taylor Hawkins, Rami Jaffee, Nate Mendel, Chris Shiflett & Pat Smear, låtskrivare (Foo Fighters)

BÄSTA ROCKALBUM

Power Up — AC/DC
Capitol Cuts - Live från Studio A — Black Pumas
Ingen sjunger som du längre Vol. 1 - Chris Cornell
VINNARE -- Medicin vid midnatt — Foo Fighters
McCartney III — Paul McCartney

BÄSTA ALTERNATIVA MUSIKALBUM

Strand — Fleet Foxes
Om jag inte kan ha kärlek vill jag ha makt – Halsey
Jubileum — Japansk frukost
Kollapsade i solstrålar — Arlo Parks
VINNARE -- pappa är hemma — St. Vincent

BÄSTA DANS/ELEKTRONISKA INSPELNING

'Hero,' Afrojack & David Guetta
'Vävstol', Ólafur Arnalds med Bonobo
'Förut', James Blake
'Heartbreak', Bonobo & Totalt enorma utdöda dinosaurier
'Du kan göra det,' Caribou
VINNARE -- 'Alive', Rüfus Du Sol
'The Business', Tiësto

BÄSTA DANS/ELEKTRONISKA MUSIKALBUM

VINNARE -- Undermedvetet, svart kaffe
Fallen glöd, Illenium
Musik är vapnet, Major Lazer
Shockwave, Marshmello
Gratis kärlek, Sylvan Esso
Dom, Ten City

BÄSTA SAMTIDIG INSTRUMENTALBUM

Double Dealin', Randy Brecker och Eric Marienth
The Garden, Rachel Eckroth
VINNARE -- Tree Falls, Taylor Eigsti
På Blue Note Tokyo, Steve Gadd Band
Deep: The Baritone Sessions, Vol. 2, Mark Lettieri

BÄSTA R&B-ALBUM

Temporary Highs In The Violet Skies — Snoh ​​Aalegra
Vi är - Jon Batiste
Gold-Diggers Sound — Leon Bridges
Back Of My Mind – H.E.R.
VINNARE - - Heaux Tales — Jazmine Sullivan

BÄSTA R&B-PRESTANDA

'Förlorade dig', Snoh ​​Aalegra
'Peaches', Justin Bieber med Daniel Caesar & Giveon
'Skada', H.E.R.
VINNARE (TIE) -- 'Lämna dörren öppen', Silk Sonic
VINNARE (TIE) -- 'Pick Up Your Feelings', Jazmine Sullivan

BÄSTA TRADITIONELLA R&B-PRESTANDA

'Jag behöver dig' - Jon Batiste
'Bring It On Home To Me' — BJ The Chicago Kid, PJ Morton & Kenyon Dixon feat. Charlie Bereal
'Born Again' — Leon Bridges feat. Robert Glasper
VINNARE: 'Fight For You' — H.E.R.
'How Much Can A Heart Take' Lucky Daye feat. Yebba

BÄSTA R&B-låt

'Skada', H.E.R.
'Goda dagar', SZA
'Hjärtesorgsdag', Giveon
VINNARE -- 'Lämna dörren öppen', Silk Sonic
'Hämta dina känslor', Jazmine Sullivan

BÄSTA PROGRESSIVA R&B-ALBUM

Nytt ljus, Eric Bellinger
Något att säga, Cory Henry
Humör Tapper, Hiatus Kaiyote
VINNARE -- Bord för två , Lucky Daye
Middagsfest: Dessert, Terrace Martin, Robert Glasper, 9th Wonder & Kamasi Washington
Studera utomlands: Extended Stay, Masego

BÄSTA RAPPRESTANDA

VINNARE -- 'Family Ties,' Baby Keem med Kendrick Lamar
'Upp', Cardi B
'M Y. L I F E,' J. Cole med 21 Savage & Morray
'Way 2 Sexy,' Drake med Future & Young Thug
'Thot S***,' Megan Thee Stallion

BÄSTA MELODISKA RAPPRESTANDA

'stolthet . är . t h e. djävulen,' J. Cole med Lil Baby
'Behöver veta,' Doja Cat
'Industry Baby,' Lil Nas X med Jack Harlow
'Wusyaname', Tyler, The Creator med Youngboy Never Broke Again och Ty Dolla $ign
VINNARE -- 'Hurricane', Kanye West med The Weeknd & Lil Baby

BÄSTA RAP-LÅT

'Badsalt', DMX med Jay-Z & Nas
'Bästa vän,' Saweetie med Doja Cat
'Familjeslipsar,' Baby Keem med Kendrick Lamar
VINNARE -- 'Jail', Kanye West med Jay-Z
är jag. l i f e,' J. Cole med 21 Savage & Morray

BÄSTA RAP-ALBUM

Lågsäsongen, J. Cole
Certifierad Lover Boy, Drake
King's Disease II, Nas
VINNARE -- Ring mig om du går vilse , Tyler skaparen
Gör det inte, Kanye West

BÄSTA COUNTRY SOLO-PRESTANDA

'För evigt trots allt', Luke Combs
'Kom ihåg hennes namn,' Mickey Guyton
'Allt jag gör är att köra,' Jason Isbell
'kamerarulle', Kacey Musgraves
VINNARE -- 'Du borde förmodligen lämna', Chris Stapleton

BÄSTA COUNTRY DUO ELLER GRUPPPRESTANDA

'If I Didn't Love You,' Jason Aldean & Carrie Underwood
VINNARE - 'Yngre mig', bröder Osborne
'Glad att du finns,' Dan + Shay
'Chasing After You,' Ryan Hurd och Maren Morris
'Drunk (And I Don't Wanna Go Home),' Elle King & Miranda Lambert

BÄSTA COUNTRY SÅNG

'Bättre än vi hittade det', Maren Morris
'kamerarulle', Kacey Musgraves
VINNARE - 'Kall', Chris Stapleton
'Land igen', Thomas Rhett
'Fancy Like,' Walker Hayes
'Kom ihåg hennes namn,' Mickey Guyton

BÄSTA LANDALBUM

Skelett, bröderna Osborne
Kom ihåg hennes namn, Mickey Guyton
The Marfa Tapes, Miranda Lambert, Jon Randall & Jack Ingram
The Ballad Of Dood & Juanita, Sturgill Simpson
VINNARE -- Börja om , Chris Stapleton

BÄSTA NEW AGE ALBUM

Brothers, Will Ackerman, Jeff Oster & Tom Eaton
VINNARE -- Gudomliga tidvatten , Stewart Copeland & Ricky Kej
Pangaea, Wouter Kellerman & David Arkenstone
Natt + Dag, Opium Moon
Pieces of Forever, Laura Sullivan

BÄSTA IMPROVISERADE JAZZSOLO

'Sackodougou,' Christian Scott från Tunde Adjuah
'Spark de där fötterna', Kenny Barron
'Större än oss', Jon Batiste
'Frånvaro', Terence Blanchard
VINNARE -- 'Humpty Dumpty (Set 2),' Chick Corea

BÄSTA JAZZVOKALBUM

Generationer, The Baylor Project
SuperBlue, Kurt Elling & Charlie Hunter
Tidsresenär, Nnenna Freelon
Blomma, Gretchen Parlato
VINNARE -- Songwrights Apothecary Lab , Esperanza Spalding

BÄSTA JAZZINSTRUMENTALBUM

Jazz Selections: Music From and Inspired By Soul, Jon Batiste
Absence, Terence Blanchard med The E Collective och The Turtle Island Quartet
VINNARE -- Horisont , Ron Carter, Jack Dejohnette & Gonzalo Rubalcaba
Akoustic Band Live, Chick Corea, John Patitucci & Dave Weckl
Side-eye Nyc (V1.IV), Pat Metheny

BÄSTA STORA JAZZENSEMBLEALBUM

Live At Birdland!, Count Basie Orchestra regisserad av Scotty Barnhart
Dear Love, Jazzmeia Horn And Her Noble Force
VINNARE -- För Jimmy, Wes och Oliver , Christian Mcbride Big Band
Swirling, Sun Ra Arkestra
Jackor XL, Yellowjackets + WDR Big Band

BÄSTA LATINSKA JAZZALBUM

VINNARE - - Spegel spegel , Eliane Elias Med Chick Corea Och Chucho Valdés
The South Bronx Story, Carlos Henriquez
Virtual Birdland, Arturo O'Farrill & The Afro Latin Jazz Orchestra
Transparency, Dafnis Prieto Sextet
The Art of Bolero, Miguel Zenón & Luis Perdomo

BÄSTA GOSPEL-FRAMSTÄLLANDE SÅNG

'Voice Of God', Dante Bowe med Steffany Gretzinger & Chandler Moore
'Glad', Dante Bowe
'Hjälp', Anthony Brown & Group Therapy
VINNARE -- 'Never Lost', Cece Winans
'Wait On You', Elevation Worship & Maverick City Music

BÄSTA SAMTIDENS KRISTNA MUSIKFÖRESTÅND/LÅT

'Vi vinner', Kirk Franklin & Lil Baby
'Hold Us Together (Hope Mix),' H.E.R. & Tauren Wells
'Man Of Your Word', Chandler Moore & KJ Scriven
VINNARE -- 'Tro för det', Cece Winans
'Jireh', Elevation Worship och Maverick City Music med Chandler Moore och Naomi Raine

BÄSTA GOSPELALBUM

Changing Your Story, Jekalyn Carr
Royalty: Live At The Ryman, Tasha Cobbs Leonard
Jubilee: Juneteenth Edition, Maverick City Music
Jonny x Mali: Live In LA, Jonathan McReynolds & Mali Music
VINNARE - - Tro för det , CeCe Winans

BÄSTA SAMTIDAD KRISTNA MUSIKALBUM

Ingen främling, Natalie Grant
Feels Like Home Vol. 2, Israel & New Breed
Välsignelsen (Live), Kari Jobe
Citizen of Heaven (Live), Tauren Wells
VINNARE -- Gamla kyrkans källare , Elevation Worship & Maverick City Music

BÄSTA ROOTS GOSPEL ALBUM

Alone With My Faith, Harry Connick, Jr.
Det är Gospel, Brother, Gaither Vocal Band
Keeping On, Ernie Haase & Signature Sound
Songs for the Times, The Isaacs
VINNARE -- Min Frälsare, Carrie Underwood

BÄSTA LATIN POPALBUM

Vertigo, Pablo Alboran
Mina älskade, Paula Arenas
Gammaldags, Ricardo Arjona
Mina händer, Camilo
VINNARE - Mendo, Alex Cuba
Uppenbarelse, Selena Gomez

BÄSTA URBAN MUSIKALBUM

Afrodisiakum, Rauw Alejandro
VINNARE -- The Last World Tour, Bad Bunny
Jose, J. Balvin
KG0516, KAROL G
Fearless (av kärlek och andra demoner) 8, Kali Uchis

BÄSTA LATINISK ROCK ELLER ALTERNATIV ALBUM

Lämna, Stereo Bomb
Titta vad du fick mig att göra (Deluxe Edition), Electric Diamond
VINNARE -- Källa , Juanes
Kramp, Nathy Peluso
Madrilenian, C. Tangana
Sounds of Karmatic Resonance, Zoé

BÄSTA REGIONALA MEXIKANSK MUSIKALBUM (INKLUSIVE TEJANO)

Anthology Of Ranchera Music, Vol. 2, Aida Cuevas
VINNARE -- På mitt 80-tal, Vicente Fernandez
Sex, Mon Laferte
A Song for Mexico, Vol. LI, Natalia Lafourcade
Aj ay ay! (Super Deluxe), Christian Nodal

BÄSTA TROPISKA LATINSKA ALBUM

VINNARE -- Salsving! , Rubén Blades Och Roberto Delgado & Orchestra
I karantän, Puerto Ricos stora kombination
Utan sås finns det inget paradis, Aymée Nuviola
Kollegor, Gilberto Santa Rosa
Bor i Peru, Tony Succar

BÄSTA AMERIKANSKA ROOTS-PRESTANDA

VINNARE – 'GRÅT', Jon Batiste
'Kärlek och ånger,' Billy Strings
'Jag önskar att jag visste hur det skulle kännas att vara fri', The Blind Boys Of Alabama & Béla Fleck
'Samma djävul', Brandy Clark med Brandi Carlile
'Nattflygare', Allison Russell

BÄSTA AMERIKANSKA ROOTS-SÅNG

'Avalon,' Rhiannon Giddens med Francesco Turrisi
'Call Me A Fool', Valerie June med Carla Thomas
VINNARE – 'GRÅT', Jon Batiste
'Diamant-dubbade skor,' Yola
'Nattflygare', Allison Russell

BÄSTA AMERICANA-ALBUM

Downhill From Everywhere, Jackson Browne
Leftover Feelings, John Hiatt med Jerry Douglas Band
VINNARE - Native Sons, Los Lobos
Outside Child, Allison Russell
Stå för mig själv, Yola

BÄSTA BLUEGRASS-ALBUM

Förnyelse, Billy Strings
VINNARE -- Mitt Bluegrass-hjärta , Béla Fleck
En hyllning till Bill Monroe, The Infamous Stringdusters
Cuttin' Grass – Vol. 1 (Butcher Shoppe Sessions), Sturgill Simpson
Musik är vad jag ser, Rhonda Vincent

BÄSTA TRADITIONELLA BLUES-ALBUM

100 Years Of Blues, Elvin Bishop & Charlie Musselwhite
Traveler's Blues, Blues Traveler
VINNARE -- I Be Trying, Cedric Burnside
Var redo när jag ringer dig, Guy Davis
Ta mig tillbaka, Kim Wilson

BÄSTA SAMTIDENS BLUES-ALBUM

Delta Kream, The Black Keys med Eric Deaton & Kenny Brown
Royal Tea, Joe Bonamassa
Uncivil War, Shemekia Copeland
Fire It Up, Steve Cropper
VINNARE -- 662 , Christone 'Kingfish' Ingram

BÄSTA FOLKALBUM

One Night Lonely [Live], Mary Chapin Carpenter
Lång våldsam historia, Tyler Childers
Onsdag (Extended Edition), Madison Cunningham
VINNARE -- De kallar mig hem , Rhiannon Giddens med Francesco Turrisi
Blue Heron Suite, Sarah Jarosz

BÄSTA REGIONALA ROOTS MUSIKALBUM

Live in New Orleans!, Sean Ardoin och Kreole Rock And Soul
Blodfläckar och tårar, den stora hövdingmunken Boudreaux
Mitt folk, Cha Wa
Corey Led Zydeco, Corey Led Zydeco
VINNARE -- Sätt stämpeln på , Frimärksbank

BÄSTA REGGAE-ALBUM

Tillsammans, Etana
Positiv vibration, Gramps Morgan
Live N Livin, Sean Paul
Royal, Jesse Royal
VINNARE -- Skönhet I Tystnaden , Soja
10, Spice

BÄSTA GLOBALA MUSIKPRESTANDA

VINNARE -- 'Mohabbat', Arooj Aftab
'Gör dig själv', Angelique Kidjo & Burna Boy
'Pà Pà Pà,' Femi Kuti
'Blå', Yo-Yo Ma & Angelique Kidjo
'Essence,' WizKid med Tems

BÄSTA GLOBALA MUSIKALBUM

Voice of the Bunbon, Vol. 1, Rocky Dawn
East West Players Presents: Daniel Ho & Friends Live in Concert, Daniel Ho & Friends
VINNARE -- Moder Natur, Angelique Kidjo
Legacy +, Femi Kuti Och Made Kuti
Made In Lagos: Deluxe Edition, Wizkid

BÄSTA BARNMUSIKALBUM

Aktivera dig, 123 Andres
All One Tribe, 1 Tribe Collective
Black to the Future, Pierce Freelon
VINNARE -- En färgstark värld , By
Crayon Kids, Lucky Diaz och The Family Jam Band

ALBUM FÖR BÄSTA TALADE ORD (INKLUSIVE POESI, LJUDBÖCKER OCH BERÄTTANDE)

Efterdyningar, LeVar Burton
VINNARE -- Fortsätt: Reflections For A New Generation Från John Lewis, Don Cheadle
Catching Dreams: Live på Fort Knox Chicago, J. Ivy
8:46, Dave Chappelle & Amir Sulaiman
Ett utlovat land, Barack Obama

BÄSTA KOMEDIALBUM

The Comedy Vaccine, Lavell Crawford
Evolution, Chelsea Handler
VINNARE -- Med vänlig hälsning Louis CK , Louis CK
Tack för att du riskerar ditt liv, Lewis Black
Den största genomsnittliga amerikanen, Nate Bargatze
Zero F***s Given, Kevin Hart

BÄSTA MUSIKTEATERALBUM

Andrew Lloyd Webber's Cinderella, Original Album Cast
Burt Bacharach och Steven Saters Some Lovers, världspremiär medverkande
Flicka från Nordlandet, Original Broadway-roll
Les Misérables: The Staged Concert (The Sensational 2020 Live Recording), The 2020 Les Misérables Staged Concert Company
Stephen Schwartz's Snapshots, Världspremiär Skådespelare
VINNARE -- Den inofficiella Bridgerton-musikalen , Barlow & Bear

BÄSTA SÅNG SKRIVNA FÖR VISUELLA MEDIER

'Agatha All Along' [Från WandaVision: Avsnitt 7] — Kristen Anderson-Lopez & Robert Lopez, låtskrivare (Kristen Anderson-Lopez & Robert Lopez med Kathryn Hahn, Eric Bradley, Greg Whipple, Jasper Randall & Gerald White)
VINNARE -- 'All Eyes On Me' [Från Inuti ] — Bo Burnham, låtskrivare (Bo Burnham)
'All I Know So Far' [Från P!NK: All I Know So Far] — Alecia Moore, Benj Pasek & Justin Paul, låtskrivare (P!nk)
'Kämpa för dig' [Från Judas And The Black Messiah] — Dernst Emile II, H.E.R. & Tiara Thomas, låtskrivare (H.E.R.)
'Here I Am (Singing My Way Home)' [From Respect] — Jamie Hartman, Jennifer Hudson & Carole King, låtskrivare (Jennifer Hudson)
'Speak Now' [Från One Night In Miami...] – Sam Ashworth & Leslie Odom, Jr., låtskrivare (Leslie Odom, Jr.)

BÄSTA KOMPILERINGSLJUDSPÅR FÖR VISUELLT MEDIAALBUM

Cruella, (olika artister)
Kära Evan Hansen, (olika artister)
In The Heights, (olika artister)
One Night In Miami..., (olika artister)
Respekt, Jennifer Hudson
Schmigadoon! Avsnitt 1, (Various Artists)
VINNARE -- USA vs. Billie Holiday , Andra Day

BÄSTA BETYG LJUDSPÅR FÖR VISUELLT MEDIAALBUM

Bridgerton, Kris Bowers, kompositör
Dune, Hans Zimmer, kompositör
The Mandalorian: Season 2 – Vol. 2 (Chapters 13-16), Ludwig Göransson, composer
VINNARE (SLIPS) -- Drottningens Gambit , Carlos Rafael Rivera, kompositör
VINNARE (SLIPS) -- Själ , Jon Batiste, Trent Reznor & Atticus Ross, kompositörer

BÄSTA INSTRUMENTELL KOMPOSITION

'Beautiful Is Black,' Brandee Younger
'Katt och mus', Tom Nazziola
'Konsert för orkester: Final,' Vince Mendoza
'Drömmer i lejon: drömmer i lejon,' Arturo O'Farrill
VINNARE -- 'Eberhard', Lyle Mays

BÄSTA ARrangemang, INSTRUMENTAL ELLER A CAPPELLA

'Ätpinnar', Richard Baratta
'For The Love Of A Princess', Hauser, London Symphony Orchestra & Robin Smith
'Oändlig kärlek', Emile Mosseri
VINNARE – 'Meta Knight's Revenge', 8-bitars storbandet med Button Masher
'Kampen inombords', Rodrigo Y Gabriela

BÄSTA ARRANGEMENT, INSTRUMENT OCH SÅNG

'The Bottom Line', Ólafur Arnalds & Josin
'A Change Is Gonna Come', Tonality & Alexander Lloyd Blake
'The Christmas Song (kastanjer som steker på öppen eld),' Jacob Collier
'Eleanor Rigby,' Cody Fry
VINNARE -- 'To the Edge of Longing (Redigera version),' Vince Mendoza, Czech National Symphony Orchestra & Julia Bullock

BÄSTA INSPELNINGSPAKET

American Jackpot / American Girls, Reckless Kelly
Carnage, Nick Cave och Warren Ellis
VINNARE -- Pakelang, 2nd Generation Falangao Singing Group & The Chairman Crossover Big Band
Serpentine Prison, Matt Berninger
Zeta, Soul Of Ears

BÄSTA BOXAD/SPECIAL BEGRÄNSAD UTGÅVA

VINNARE -- All Things Must Pass: 50th Anniversary Edition , George harrison
Färgteori, fotbollsmamma
The Future Bites (Limited Edition Box Set), Steven Wilson
77-81, gäng om fyra
Simning i cirklar, Mac Miller

BÄSTA ALBUMANMÄRKNINGAR

Beethoven: De tre sista sonaterna, Sunwook Kim
VINNARE -- Den kompletta Louis Armstrong Columbia och RCA Victor Studio Sessions 1946-1966 , Louis Armstrong
Creation Never Sleeps, Creation Never Dies: The Willie Dunn Anthology, Willie Dunn
Etsning av rösten: Emile Berliner och de första kommersiella grammofonskivorna, 1889-1895, olika artister
The King of Gospel Music: The Life and Music of Pastor James Cleveland, olika artister

BÄSTA HISTORISKA ALBUM

Beyond The Music: Her Complete RCA Victor Recordings, Marian Anderson
Etsning av rösten: Emile Berliner och de första kommersiella grammofonskivorna, 1889-1895, olika artister
Excavated Shellac: En alternativ historia av världens musik, olika artister
VINNARE -- Joni Mitchell Archives, Vol. 1: The Early Years (1963-1967), Joni Mitchell
Sign O' The Times (Super Deluxe Edition), Prince

BÄSTA ENGINEERDE ALBUM, ICKE-KLASSISKT

Bio, The Marias
Gryning, Yebba
Hej vad, Low
VINNARE -- Love for Sale, Tony Bennett & Lady Gaga
Anteckningar med tillbehör, Pino Palladino & Blake Mills

ÅRETS PRODUCENT, ICKE-KLASSISK

VINNARE - Jack Antonoff
Rogét Chahayed
Mike Elizondo
Hit-Boy
Ricky Reed

BÄSTA REMIXED INSPELNING

'Tillbaka till livet (Booker T Kings Of Soul Satta Dub),' Booker T
'Born for Greatness (Cymek Remix),' Spencer Bastin
'Constant Craving (Fashionably Late Remix),' Tracy Young
'Inside Out (3scape Drm Remix),' 3scape Drm
'Met Him Last Night (Dave Audé Remix),' Dave Audé
VINNARE -- 'Passenger (Mike Shinoda Remix), Mike Shinoda
'Talks (Mura Masa Remix),' Alexander Crossan

BÄSTA IMMERSIVE LJUDALBUM FÖR DE 64:E GRAMMY AWARDS

VINNARE -- Alicia , Alicia Keys
Klick, Patricia Barber
Fine Line, Harry Styles
The Future Bites, Steven Wilson
Stille Grender, Anne Karin Sundal-Ask & Norska Flickkören

BÄSTA IMMERSIVE LJUDALBUM FÖR 63:E GRAMMY AWARDS

Bolstad: Tomba Sonora, Voice
Dear Future Self (Dolby Atmos-mixar), Booka Shade
FRYD, Tove Ramlo-Ystad & Cantus
Mutt Slang Ii – A Wake of Sorrows Engulfed in Rage, Alain Mallet
VINNARE -- Soundtrack av American Soldier , Jim R. Keene & United States Army Field Band

BÄSTA ENGINEERDE ALBUM, KLASSISKT

Arketyper, Sérgio Assad, Clarice Assad & Third Coast Percussion
Beethoven: Cellosonater – Hope Amid Tears, Yo-Yo Ma & Emanuel Axe
Beethoven: Symfoni nr 9, Manfred Honeck, Mendelssohn Choir Of Pittsburgh & Pittsburgh Symphony Orchestra
VINNARE -- Chanticleer sjunger jul , Chanticleer
Mahler: Symfoni nr. 8, 'Symphony of a Thousand', Gustavo Dudamel, Fernando Malvar-Ruiz, Luke McEndarfer, Robert Istad, Grant Gershon

ÅRETS PRODUCENT, KLASSISK

Blanton Alspaugh
Steven Epstein
David Frost
Elaine Martone
VINNARE: Judith Sherman

BÄSTA ORKESTERSPEL

Adams: Min far kände Charles Ives; Harmonielehre, Nashville Symphony Orchestra
Beethoven: Symfoni nr 9, Mendelssohn Choir of Pittsburgh & Pittsburgh Symphony Orchestra
Muhly: Throughline, San Francisco Symphony
VINNARE -- Pris: Symfonierna nr 1 & 3, Philadelphia Orchestra
Strauss: Även Sprach Zarathustra; Skrjabin: The Poem Of Ecstasy, Seattle Symphony Orchestra

BÄSTA OPERA-INSPELNINGSALBUM

Bartók: Bluebeard's Castle,' Helsingfors filharmoniska orkester
VINNARE -- 'Glass: Akhnaten', Metropolitan Opera Orchestra; Metropolitan Opera Chorus
'Janáček: Cunning Little Vixen', London Symphony Orchestra; London Symphony Chorus & LSO Discovery Voices
'Little: Soldier Songs,' Opera Philadelphia Orchestra
'Poulenc: Dialogues Des Carmélites', Metropolitan Opera Orchestra; Metropolitan Opera Chorus

BÄSTA KÖRFRAMSTÄLLNING

It's a Long Way, Jonas Budris, Carrie Cheron, Fiona Gillespie, Nathan Hodgson, Helen Karloski, Enrico Lagasca, Megan Roth, Alissa Ruth Suver & Dana Whiteside; Skylark Vocal Ensemble
VINNARE -- Mahler: Symfoni nr 8, 'Symfoni om tusen,' Leah Crocetto, Mihoko Fujimura, Ryan McKinny, Erin Morley, Tamara Mumford, Simon O'Neill, Morris Robinson & Tamara Wilson; Los Angeles Philharmonic; Los Angeles Children's Chorus, Los Angeles Master Chorale, National Children's Chorus & Pacific Chorale
Rising w/ The Crossing, International Contemporary Ensemble & Quicksilver; Korsningen
Schnittke: Körkonsert; Tre heliga psalmer; Pärt: Sju Magnificat-antifoner, Estlands filharmoniska kammarkör
Sheehan: Liturgy Of Saint John Chrysostom, Michael Hawes, Timothy Parsons & Jason Thoms; Saint Tikhon-kören
Den sjungande gitarren, Estelí Gomez; Austin Guitar Quartet, Douglas Harvey, Los Angeles Guitar Quartet & Texas Guitar Quartet; Jag kommer att konspirera

BÄSTA KAMMARMUSIK/LITEN ENSEMBLE FÖRESTÄLLNING

Adams, John Luther: Lines Made By Walking, Jack Quartet
Akiho: Seven Pillars, Sandbox Percussion
Arketyper, Sérgio Assad, Clarice Assad & Third Coast Percussion
VINNARE -- Beethoven: Cellosonater – Hope Amid Tears, Yo-Yo Ma & Emanuel Axe
Ljud, Imani Winds

BÄSTA KLASSISKA INSTRUMENTSOLO

VINNARE -- 'Alone Together', Jennifer Koh
'En amerikansk mosaik', Simone Dinnerstein
'Bach: Sonater och partitor', Augustin Hadelich
'Beethoven & Brahms: Violinkonserter,' Riddarna
'Mak Bach', Mak Grgić
'Av makt', Curtis Stewart

BÄSTA KLASSISKA SOLO SÅNGALBUM

Confessions, Laura Strickling; Joy Schreier
Dreams Of A New Day – Låtar av Black Composers, Will Liverman; Paul Sánchez
VINNARE -- Mytologier , Sangeeta Kaur & Hila Plitmann (Virginie D'avezac De Castera, Lili Haydn, Wouter Kellerman, Nadeem Majdalany, Eru Matsumoto & Emilio D. Miler)
Schubert: Winterreise, Joyce Didonato; Yannick Nézet-Séguin
Unexpected Shadows, Jamie Barton; Jake Heggie (Matt Haimovitz)

BÄSTA KLASSISKA KOMPENDIEALBUM

Amerikanska original – en ny värld, en ny kanon, Agave & Reginald L. Mobley; Geoffrey Silver, producent
Berg: Violinkonsert; Sju tidiga sånger & tre stycken för orkester, Michael Tilson Thomas, dirigent; Jack Vad, producent
Cerrone: The Arching Path, Timo Andres & Ian Rosenbaum; Mike Tierney, producent
Skådespel, Chick Corea; Chick Corea & Birnie Kirsh, producenter
VINNARE -- Women Warriors – The Voices of Change , Amy Andersson, Dirigent; Amy Andersson, Mark Mattson & Lolita Ritmanis, producenter

BÄSTA SAMTIDENS KLASSISKA KOMPOSITION

Akiho: Seven Pillars, Andy Akiho, kompositör (Sandbox Percussion)
Andriessen: The Only One, Louis Andriessen, kompositör (Esa-Pekka Halls, Nora Fischer & Los Angeles Philharmonic)
Assad, Clarice & Sérgio, Connors, Dillon, Martin & Skidmore: Archetypes, Clarice Assad, Sérgio Assad, Sean Connors, Robert Dillon, Peter Martin & David Skidmore, kompositörer (Sérgio Assad, Clarice Assad & Third Coast Percussion)
Batiste: Movement 11′, Jon Batiste, kompositör (Jon Batiste)
VINNARE -- Shaw: Narrow Sea, Caroline Shaw, kompositör (Dawn Upshaw, Gilbert Kalish & Sō Percussion)