OS i Tokyo 2021: Hur man tittar på alla simtävlingar

Katie Ledecky

Katie Ledecky

Getty bilder

Få saker är mer synonymt med sommar-OS än simning. Nu närOS i Tokyo 2021har officiellt börjat, är det dags att slå sig i poolen – eller åtminstone se absurt atletiska människor simma varv i några av de mest adrenalininducerade loppen du kommer att se under årets matcher.



Team USA stjärnaKatie Ledeckyhoppas kunna lägga till sin guldmedaljsamling vid hennes tredje OS, och hon kommer att simma i fem grenar, inklusive 200 m, 400 m, 800 m och 1 500 m fristil. Hon kommer också att ankra Team USA:s 4x200 meter fristilsstafett. Om Ledecky tar fyra 1:a platspriser kommer hon att slå rekordet med gymnasten Larisa Latynina för den kvinnliga olympiern med flest guldmedaljer (endastMichael Phelpsskulle ligga före dem med 23).

På herrsidan för Team USA,Caleb Dresselser fram emot att slå till efter hans imponerande uppvisning vid 2019 FINA World Championships. Pundits kallar honom nästa Michael Phelps eftersom Dressel har kvalificerat sig till 13 evenemang under hela OS i Tokyo.

Om du vill se simevenemangen live kommer NBC att streama dem på NBC Olympics webbplats . Höjdpunkter och finaltävlingar kommer att sändas på NBC- och NBC-sporter, med stora lopp som också finns att streama på Peacock. För när och hur du kan se alla andra sporter vid OS i Tokyo 2021, kolla in TV Guides fullständiga schema. eller Cord Cutters News schema organiserat efter dag . Hela simschemat finns nedan.

*Alla tider är i EST

Lördagen den 24 juli
06:02: Herrar 400 individuellt medley, förberedelser
06:28: Preliminära 100 fjäril damer
06:48: 400 fristil herrar, förberedelser
07:30: Damers 400 individuellt medley, preliminärer
07.55: 100 bröstsim herrar, preliminära spel
08.15: 4x100 fristil damer, preliminärer
21:30: Herrar 400 individuellt medley, final
21:40: 100 fjäril damer, semifinaler
21:52: 400 fristil herrar, final
22:12: 400 individuellt medley damer, final
22:33: 100 bröstsim herrar, semifinaler
22:45: 4x100 fristil damer, stafettfinal

Söndagen den 25 juli
06:02: 100 ryggsim damer, förberedelser
Kl. 06.22: 200 fristil herrar, förberedelser
06:59: 100 bröstsim damer, preliminärer
07.19: 100 ryggsim herrar, preliminära spel
07:39: 400 fristil damer, förberedelser
08.10: 4x100 fristil herrar, förberedelser
21:30: Final 100 fjäril damer
21:37: 200 fristil herrar, semifinaler
21.50: 100 bröstsim damer, semifinaler
22:12: 100 bröstsim herrar, final
22:20: 400 fristil damer, final
22:31: 100 ryggsim herrar, semifinaler
22:53: 100 ryggsim damer, semifinaler
23:05: 4x100 fristil herrar, final

Måndagen den 26 juli
06:02: 200 fristil damer, förberedelser
06:29: 200 fjäril herrar, förberedelser
06:56: Damer 200 individuellt medley, förberedelser
07:32: 1 500 frisim damer, förberedelser
21.30: 200 fristil damer, semifinaler
21:43: 200 fristil herrar, final
21:51: Final 100 ryggsim damer
21:59: 100 ryggsim herrar, final
22:17: Final 100 bröstsim damer
22:35: 200 fjäril herrar, semifinaler
22:58: 200 individuellt medley damer, semifinaler

Tisdagen den 27 juli
06:02: 100 fristil herrar, förberedelser
06:28: Damernas 200 fjärilspreliminärer
06.50: 200 bröstsim herrar, preliminära spel
07.17: 4x200 fristil herrar, förberedelser
07:37: 800 fristil herrar, förberedelser
21:30: 100 fristil herrar, semifinaler
21:41: 200 fristil damer, final
21:49: 200 fjärilsfinal herrar
21:57: 200 fjäril damer, semifinaler
22:21: 200 bröstsim herrar, semifinaler
22:45: Individuellt medley 200 damer, final
22:54: 1 500 fristil damer, final
23:26: 4x200 fristil herrar, final

Onsdagen den 28 juli
06.02: 100 fristil damer, preliminärer
06:25: 200 ryggsim herrar, förberedelser
06.52: 200 bröstsim damer, preliminärer
07.15: Herrar 200 individuellt medley förberedelser
07:34: 4x200 fristil damer, förberedelser
21.30: 800 fristil herrar, final
21:44: 200 bröstsim herrar, final
21:53: 100 fristil damer, semifinaler
22:04: 200 ryggsim herrar, semifinaler
22:28: 200 fjärilsfinal damer
22:37: 100 fristil herrar, final
22:54: 200 bröstsim damer, semifinaler
23:08: Herrar 200 individuellt medley, semifinaler
23:31: 4x200 fristil damer, stafettfinal

Torsdagen den 29 juli
06.02: 800 fristil damer, preliminärer
06.50: 100 fjäril herrar, preliminärer
07:02: 200 ryggsim damer, förberedelser
07:28: Mixed 4x100 Medley Stafett Preliminär
21.30: 100 fjäril herrar, semifinaler
21:41: 200 bröstsim damer, final
21:50: 200 ryggsim herrar, final
21:59: Final 100 fristil damer
22:16: Individuellt medley 200 herrar, final
22:35: 200 ryggsim damer, semifinaler

Fredagen den 30 juli
06:02: 50 fristil herrar, förberedelser
06:24: Damer, 50 frisim, förberedelser
06:48: Herrar 1 500 frisim, preliminärer
08:36: 4x100 medley stafett damer, förberedelser
08.50: 4x100 medley herrar, förberedelser
21.30: 100 fjärilsfinal herrar
21:37: 200 ryggsim damer, final
21:46: 800 fristil damer, final
22:11: 50 fristil herrar, semifinaler
22:32: Damer, 50 fristil, semifinaler
22:43: Mixed 4x100 medley stafettfinal

Lördagen den 31 juli
21.30: 50 fristil herrar, final
21:37: 50 fristil damer, final
21:44: 1 500 fristil herrar, final
22:15: 4x100 medley stafett damer, final
22:36: 4x100 medley stafett herrar, final